YEŞİL: ” SORUŞTURMANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ, KİMSE PROVAKATİF EYLEME GİRMESİN”

YEŞİL: ” SORUŞTURMANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ,
KİMSE PROVAKATİF EYLEME GİRMESİN”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğünde meydana gelen ve 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği grizu faciasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, GMİS Genel Sekreteri Ertan Kaya ile birlikte facianın meydana geldiği ocak önünde açıklamada bulundu. Genel Başkan Yeşil, 41 maden işçisini kaybetmenin derin üzüntüsü ve acısını yaşadıklarını söyledi. Faciayla ilgili yapılan incelemenin takipçisi olacaklarını ifade eden Genel Başkan Yeşil şöyle konuştu;
” 14 Ekim 2022 akşamı saat 18.15 sıralarında 16/24 vardiyasında meydana gelen grizu patlamasında 41 arkadaşımızı kaybettik. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Bu facia hakkında yapılacak, araştırılacak herşeyin içinde GMİS olacaktır. Sorumluları ve nedenleri hakkında tüm kamuoyu bilgilendirilecektir. Sendika olarak bunun takipçisi olacağız. Bugün itibariyle patlama olan ocağımız kapatılarak oradaki açık yangını söndürme çalışmalarına gidildi. En yakın zamanda bütün riskler ortadan kaldırıldıktan sonra da tekrar ocaklarımız üretime başlayacaktır.
Böyle bir kazanın özellikle teknolojik anlamda büyük imkanlara sahip olan Amasra bölgemizde yaşanması bizi ayrıca üzdü ve düşündürdü. Bunun sebep ve sonuçları en yakın zamanda araştırılarak bilgi verilecektir.
Bizdeki gaz sensörleri dakika dakika saniye saniye kayıt altındadır. Yakında bununla ilgili çeşitli açıklamalar yapacağız. Burada bilimsei bir sonuç koymadığımız sürece bir şey deme şansımız yok. Zaten çalışmalar başlatıldı. Adalet Bakanımız da geldi. 5 savcının işin içine girdiğini, sorumlu sorumluların biran önce ortaya çıkacağı konusunda çalışmaların başlatıldığını bildirdi.
Arkadaşlarımız hayatlarını kaybetti. Çocuklarına, Ailelerine katkı sağlamak ve ülkelerine hizmet etmek için buradaydılar. Bunun sonucunda da 41 arkadaşımız hayatını kaybetti. Kimse provakatif eyleme girmesin . Burada hayat söz konusu.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir