VALİ MUSTAFA TUTULMAZ BASIN BAYRAMI’NI KUTLADI

VALİ MUSTAFA TUTULMAZ’IN 24 TEMMUZ GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI MESAJI

Temeli; bilgi ve haber alma, kamuoyunu aydınlatma, bilgilendirme olan gazetecilik mesleği, özgürlüklerin en vazgeçilmez aracı, güçlü bir basın ise gelişmiş demokratik toplumların önemli kurumlarındandır.
Bilgi edinme kaynağı olarak değerlendirebileceğimiz basının, kamuoyu oluşturma, toplumu yönlendirme gibi işlevleri düşünüldüğünde demokrasimizin ve toplumların gelişmesinde ne kadar önemli bir yer tuttuğu görülmektedir.
Basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz 1908 tarihi ile birlikte, bir anlamda gerçek ve etkili gazetecilik başlamış, Türk basını evrensel ve etik değerler ışığında ilkeli, tarafsız, özgür, objektif bir bakış açısı ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek önemli bir mesafe kat etmiştir.
Türk basınının basın meslek ilkeleri doğrultusunda ülkemizdeki demokrasi anlayışının gelişmesi, duyarlı ve sağduyulu bir toplumun oluşması, temel hak ve özgürlüklerin kullanılması ve korunması gibi önemli konularda da anlamlı ve kıymetli katkıları olmuştur.
Devletimizin vatandaşlarımıza hizmete ve benzeri konulara yönelik karar ve uygulamalarını bir kamu görevi anlayışıyla bizlere aktaran, ulaştıran basınımızın, her zaman olduğu gibi ülkemiz ve dünya sorunlarını önceleyen yaklaşımının süreceğine, basın meslek esaslarına içtenlikle bağlı, kişi hak ve özgürlüklerini önemseyen, özel hayata saygılı bir anlayışla hareket edeceğine, sorumlu, ilkeli, tarafsız, gerçek bilgi ve haber verme çabası içerisinde olacağına ve bu hassasiyetle görev yapacağına içtenlikle inanıyorum.
Bugünün, basın sektörü ve değerli basın çalışanlarımızın sorunlarının dile getirildiği, bu önemli kamu görevi yerine getirilirken karşılaşılan olası güçlüklerin giderilmesi yönündeki uygulamaların hayata geçirilmesine vesile olmasını diliyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle; emek, özveri ve alın teri ile kamuoyu adına bilgilendirme, haber verme, aydınlatma gibi önemli bir kamusal görevi yerine getiren basın mensuplarımızın “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı en içten dileklerimle kutluyor, her zaman yanlarında olacağımızı, çalışmalarını kolaylaştırıcı bir anlayışla hareket edileceğini ifade ediyor, kolaylıklar ve başarılar diliyorum.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir