Türkiye’nin gazeteci kökenli İLK BAŞÖRTÜLÜ VALİSİ

TÜRKİYE’NİN İLK BAŞÖRTÜLÜ VALİSİ KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla Afyonkarahisar Valisi olarak atanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı, Türkiye’nin ilk başörtülü valisi olarak tarihe geçti.

KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI KİMDİR?

1979 Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde bitirdikten sonra, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde doktorasını tamamlamıştır. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde araştırma görevlisi, Dr. Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev yapmıştır. Yüksek Lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, İletişim Etiği gibi dersler vermiştir. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Ana Bilim Dalı Başkanlığı gibi idari görevlerde bulunmuştur.

15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadelede kadınların rolünü konu alan ” Kalplerin Direnişi” adlı belgeseli Boğaziçi Film Festivalinde gösterilmiş, ”Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım” adlı kitabın yazarıdır. 2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul Temsilcisi olarak görev yapmıştır. Evli ve 3 çocuk annesidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir