GMİS: ALINACAK İŞÇİ SAYISI ARTIRILSIN

YEŞİL VE MUTLU, BAKAN BİLGİN’İ ZİYARET ETTİ
GMİS, TTK’YA ALINACAK İŞÇİLERİN SAYISININ ARTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPIYOR
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil ile Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, 30 Mart 2023 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i makamında ziyaret etti.
Ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bin işçi alımı sayısının yükseltilmesi ve devam etmekte olan TTK ve MTA Toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunuldu.
Ziyaretle ilgili bilgi veren GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye Taşkömürü Kurumu’na bin işçi alınacağını açıkladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza, maden işçilerinin deprem bölgesindeki canla-başla çalışmalarıyla milletimizin gönlünü kazandığı şeklindeki ifadeleri ile TTK’ya işçi alımı kararı nedeniyle teşekkür ediyoruz.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin ile TTK’ya alınması planlanan yeni işçi sayısının artırılması konusunda bir görüşme yaptık. Gruplu da olsa TTK’ya alınacak işçi sayısının artırılması talebimizi kendilerine ilettik.
Emeklilikler nedeniyle TTK’da her geçen gün işçi açıklarının büyüdüğünü, gerek TTK’nın üretimini artırması gerekse işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili risklerin ortadan kaldırılabilmesi için daha çok yeni işçiye ihtiyaç duyulduğunu, gruplu da olsa alınacak işçi sayısının artırılmasının isabetli olacağını Sayın Bakana anlattık.
Sayın Cumhurbaşkanımızın, bu talebimize sıcak bakacağına inanıyoruz.
Alınacak işçi sayısının artırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
TTK ve MTA’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sürdüğünü de hatırlatan Yeşil, “Sayın Çalışma Bakanımızla TTK ve MTA toplu iş sözleşmeleri ile ilgili de görüş alışverişinde bulunduk. Hem TTK, hem de MTA toplu iş sözleşmeleriyle ilgili taleplerimizi kendisine ilettik.
Sayın Bakanımıza, gerek TTK’ya alınacak işçilerin sayısının artırılması, gerekse toplu iş sözleşmeleriyle ilgili konulardaki samimi yaklaşımları nedeniyle


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir