BELEDİYENİN ACINACAK HALİ VAR

1941’de kurulan Kozlu Belediyesi tarihinin en ağır mali krizini yaşıyor

 

BELEDİYENİN ACINACAK HALİ VAR!

 

BAKALIM

ALİ BEKTAŞ

NE YAPACAK ?

 

Kozlu halkı, Kozlu Belediyesi 5 yıl sonra nihayet ehline teslim edildi görüşünde birleşiyor. Ancak belediyenin mali tablosu ve son 5 yıl içindeki usulsüz borçlanmalar ve usulsüz yapılan ödemeler gün geçtikçe acı tabloyu net olarak ortaya koyuyor.

Seçimlerin üzerinden henüz 2 hafta geçmesine rağmen yapılan incelemelerde ortaya çıkan usulsüzlükler şimdilik sadece  buzdağının görünen yüzünden ibaret.

Araştırma komisyonu kurulup çalışmalara başlamasından sonra mali tablonun çok daha vahim olduğu da ortaya çıkmış olacak. Belediye araçlarının tamamı makam aracı da dahil olmak üzere borç yüzünden haciz altında. İller Bankasından son 5 yılda çekilen krediler yüzünden para girişi sıfır noktasında.

1941’den bugüne böylesine bir kötü yönetim ve mali tablo ile karşılaşmayan Kozlu Belediyesini  önümüzdeki  aylarda kaynak bulunamadığı taktirde zor bir süreç bekliyor.

 

BAKALIM ALİ BEKTAŞ NE YAPACAK?

Aylık sabit giderleri 2 milyonu bulan ancak şuanda sadece 2 aylık dayanma gücü bulunan Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş bakalım ne yapacak? . Mali kriz içinde bulunan Kozlu Belediyesini ve  Çözüm Adamı olmasına rağmen Başkan Ali Bektaş’ı gerçekten zor günler bekliyor.

 

RAKAMLAR GERÇEKLERİ ORTAYA KOYUYOR

5 yıl önce 56 trilyon olan İller Bankası borcu 120 trilyona, 8 trilyon (milyon) lira olan piyasa borcunun 46 milyonlara ulaştığı Kozlu Belediyesinin şu anda toplam 240 milyon lira borcu bulunuyor. Ancak Kozluda son 5 yıl içinde bu kadar para harcandığı  halde,  gözle görülür bir yatırımın da olmadığı gözler önünde iken ortada ciddi bir kayıp ve kötü yönetim var. Bunun araştırılması lazım.

ARAŞTIRMA KOMİSYONUNUN KURULMASI ŞART!

Çözüm bulunmadığı taktirde 2 ay sonra maaşlar dahi ödenemez. Belediyenin kapısına sürekli icra memurları geliyorsa!, son 45 gün içinde usulsüz ve hayali olarak  2 milyon liralık iş makinesi kiralanıyorsa! ve yine usulsüz ve hayali olarak 1 milyon 100 bin liralık hafriyat dökümü faturası kesilip bunun da 950 bin lirası ödeniyorsa ve buna benzer sayısız usulsüz borçlanma ve usulsüz ödemeler için bir an önce Araştırma Komisyonunun kurulması gerekiyor. Bu noktada Araştırma Komisyonuna çok önemli görevler düşüyor.

Sonuç olarak; belediyeyi acınacak hale sokanlar için araştırmaların başlatılması ve gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Son 5 yılda çekilen kredilerle Kozlunun mali tablosunun iyileşmesi gerekirken aksine hem rekor borç var hem de Kozlu’da yapılan bir iş yok. Araştırma Komisyonunun çalışmaları sonucunda şişirilen faturaların araştırılmasından sonra borçlarda yüzde 60 oranında azalma olması bekleniyor. Çözüm Adamı Başkan Ali Bektaş kabiliyeti ve tecrübesi ışığında  yeni kaynaklar üretmek zorunda.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir