AKBIYIK: ”BİZ LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ”

” DAİRELERİNİ BEĞENMEYENLER ANAHTARLARINI GETİREBİLİR. ZGC’Yİ KARALAMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR”

 

ZGC’DEN SUÇ DUYURUSU VE SERT AÇIKLAMA

 ZGC’DEN AÇIKLAMA GELDİ: 

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti (ZGC) Genel Merkezini hedef alan bazı isimsiz, kimliksiz ve adı konulmamış sözde yazılar üzerine oluşan bilgi kirliliğine karşın, basın kuruluşlarını ve kamuoyunu bilgilendirme ve hatırlatma adına bu açıklamayı yapma gereği duyulmuştur.

 

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti, 1949 yılından bu güne görev yapan hem ülkenin hem de ilimizin en köklü ve en önemli gazeteciler örgütüdür.

 

ZGC, basın kuruluşlarını temsil eden, üyelerine ve üyelerinin yer aldığı gazetelere karşın öncelikle sorumlu olan, gazete ve gazetecilere karşın tüzüğüne bağlı kalarak, yükümlülüğü ölçüsünde ayrım yapmaksızın kapısını sonuna kadar açan, ili tek temsil hakkı olan, ülke geneli Türkiye ismini almış, en büyük gazeteciler federasyonu olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun çatısı altında olan, Gazeteciler Cemiyeti Vakfı ve Dünya Gazeteciler Federasyonu’nda başkan vekili ve başkan yardımcısı görevlerinde bulunan etkin bir kuruluştur.

 

LAF DEĞİL İCRAAT ÜRETİYORUZ

 

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti olarak gazete ve gazetecilere karşın olan sorumluluğumuz yanında, yerel basın olarak ve gazeteci örgütü olarak, ilimizin kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte il geneli özel sektör kuruluşlarımızla her zaman diyalog içerisindeyiz. İlimizin gelişimi, büyümesi ve eksikliklerinin giderilmesi adına yoğun çabaları her daim gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Bununla birlikte çalışmalarımız sadece Zonguldak değil, komşu illerimizle de devam etmektedir. ZGC olarak, yerel basın ile ilgili hem de Basın İlan Kurumu ( BİK ) ile çalışmalarımız genel müdürlük düzeyinde sürüyor, BİK İl Müdürlüğü’nün Zonguldak’tan alınmasının ardından Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti olarak siyasi ve bürokratik çalışmalarımız sonucunda BİK Temsilciliği’nin ilimize geri getirileceğinin müjdesini de basın yayın kuruluşlarımıza veriyoruz.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ankara irtibat il müdürlüğü ile de meslektaşlarımızın basın kartı ve trafik kartı alması adına tüm uğraşılarımız tarafımızca ayrım yapmaksızın sürtmektedir. Bugün Zonguldak basını, basın kartlarında sayı olarak çok önemli bir konum ve durumdadır. İlköğretim ve lise terk mezunlarına yönelik daha önce iki defa yönetmelikte bir değişiklik yaparak mesleğe uzun yıllarını vermiş arkadaşlarımızı basın kartı sahibi yapmıştık. Bu konuda tarafımızda oluşan listeye göre bir çalışmamız vardır. ZGC olarak ülkemize örnek olan basın mensuplarının yararlandığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Basın Sitesi Projesi’ni hayata geçirerek Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ettik.. Burada çok uğraştık, çok yorulduk, sonunda başardık, gururluyuz, mutluyuz, onurluyuz. ZGC olarak daha birçok projemiz var. Sırayla hepsini inşallah hayata geçirecek ve ZGC’nin Türkiye’deki ve Zonguldak’taki etkinliğini en üst seviyeye çıkartarak devam ettireceğiz. Ben değil hep biz diyerek yol aldık. Hiçbir çalışmayı kendimize mal etmedik, hep biz çatısı altında mücadele verdik ve vermeye devam edeceğiz. ZGC başarı çıtasının bu kadar yükseğe çıkmasının en temel prensibi budur. ZGC olarak yeni yazlık ve tatil köyü projemizi hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza başladığımızın da bilinmesini isteriz. Bu konuda da çok yoğun girişimler devam ediyor. Kısaca ZGC olarak yaptıklarımızdan sadece bir kaçını ifade ettik. Hepsini anlatsak, yazsak kitap olur.

 

ZGC’Yİ KARALAMAK HADDİNİZ DEĞİLDİR!

 

Bazı basın kuruluşları ve haber sitesi adı altında yayın yapan ancak künyeleri bile olmayan internet sitelerinde yer alan yalan, iftira, mesnetsiz ve Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni karalamaya yönelik yayınlar karşısında bu açıklamayı yapmak elzem olmuştur. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni karalamak kimsenin ve hiçbir oluşumun haddi değildir! Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’nin çalışmaları, basın mensuplarına verdiği destek, projeleri ve duruşu nettir ve bu herkesçe bilinmektedir.

 

ZGC’ye yönelik yapılan yalan, iftira ve karalama dolu yazılı metinde yer alan iddialar tamamen asılsızdır, konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na gerekli şikayetler yapılmıştır. Ne gariptir ki ‘Biz aşağıda imzası bulunan medya kuruluş temsilcileri’ ifadesiyle başlayan açıklamanın sonunda hiçbir gazeteci, gazete, dernek ya da basın kuruluşunun imzası yer almamaktadır. Kamuoyunu yanıltmak, ZGC’yi ve onurla yürütülen ZGC Başkanlığını karalamaya yönelik olan bu açıklama gerçek gazeteciler için yok hükmündedir. Kendilerini gazeteci olarak tanıtan ancak haber sitesi adı altında korsan yayın yapan, başka iş sektörlerinde çalışıp gazeteciliği ek iş, ek gelir kapısı olarak gören, haber değil kin, nefret, yalan ve iftira üreten sahte gazetecilere dün de göz açtırmadık, bu günde açtırmayacağız yarın da ZGC olarak karşılarında dimdik duracağız.

 

İFTİRA DOLU AÇIKLAMA GAZETECİ OLMADIKLARININ KANITIDIR

 

Zonguldak’ta gazeteciliği ayaklar altına alan gazeteci örgütleri ile Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ni aynı kefeye koymak kimsenin haddi değildir. Gazeteciliği ve oturdukları gazetecilik örgüt makamlarını kirleten gurubetler, bugün sütten çıkmış ak kaşık gibi ZGC Başkanlığını hedef almaktadır. Dün kapılardan kovulanlar, iki kelimeyi bir araya getirip haber dahi yazamayanlar, bugün karalama ve iftira dolu açıklamayı yayınlayarak bir kez daha gazeteci olmadıklarını kanıtlamışlardır. 5N 1K’yı bilmeyen sözde gazeteciler Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ne ve Başkanına dil uzatamaz. ZGC, Zonguldak’ta gerçek gazetecilerin ve farklı görüşlerin yer aldığı, işini layıkıyla yapan gazetecilerin bir arada olduğu çatıdır. Bu çatı bir ailedir bu aileyi karalama çalışmalarına izin vermeyeceğimizin ve tepkimizin sert olacağının bilinmesini isteriz.

 

İNANMAYANLAR VE ‘PARAM YOK’ DİYENLER BUGÜN DERT YANIYORLAR

 

ZGC tarafından hayata geçirilen TOKİ Basın Sitesi’nde yönetim olarak tüm basın mensuplarına gidilmiş, görüşülmüş, haber gönderilmiş ve ev almaları tavsiye edilmiştir. Dün projenin hayata geçeceğine inanmayan ve ev almayanlar bugün pişmanlık yaşamakta ve suçlu ZGC’yi göstermektedirler. Yine dün ‘Param yok’ diyerek ev alamayan, ZGC Başkanlığı desteğiyle BİK’ten ev için kredi çeken ancak onu da ev almaya kullanmayanlar; bugün ‘Ev alamadık’ diye dert yanmaktadır. Gelen başvurular doğrultusunda basın mensuplarına ve basın mensubu yakınlarına TOKİ denetiminde evleri verilmiştir. Söz konusu metinde yer alan TOKİ iddiaları asılsızdır. Çünkü bunlar gazeteci bile değildir. Dün ev almak için araya isimler koyan ve bugün ZGC’nin hayata geçirdiği evlerde oturan gazeteci müsveddeleri, ZGC’yi yıpratmak istemektedir. Bilinsin ki çocuklarının da yaşadığı o ev ZGC tarafından hayata geçirilmiş bir projedir. Evlerinden rahatsız olan kişiler istemiyorlarsa anahtarlarını getirebilir, ödedikleri paraları TOKİ tarafından geri alabilirler. Bu konuda gerekli yardımın yapılacağını bilmelerini isteriz.

 

Son olarak Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak kim ya da kimler tarafından yapıldığı belli olmayan açıklamada yer alan iddiaları şiddetle kınıyor, metnin yer aldığı sözde haber siteleri, gazeteler ve yayın kuruluşları hakkında yasal işlemlerin başlatıldığını kamuoyuna duyuruyoruz. ZGC, Zonguldak’ın dinamik yapılarından birisidir, Derya Akbıyık, ZGC Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ne Başkanımıza ne de ZGC’ye  yönelik yapılan karalamalara izin vermeyeceğimizi ve tepkimizin sert olacağının bilinmesini isteriz.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir