YEİSE KAPILMADAN DİMDİK DURMAK

İSMAİL ÇELİK-BAŞYAZI

YEİSE KAPILMADAN

DİMDİK DURMAK

 

Hayat dediğimiz bu uzun yolculukta biz insanların karşısına çeşitli engeller çıkacağı gibi, basit görünen ve farkında bile olmadığımız, kimi zaman ibret, kimi zaman öğüt, kimi zaman  miras niteliğinde olaylar yaşanır.Acısıyla, tatlısıyla hayatın akışı içersinde aslında birer sınav olan her türlü gelişme karşısında yürekler  mutluluğu yaşadığı gibi üzüntüyü de yaşıyor.

Bütün bu olanlar karşısında insan, benim kaderim böyle yazılmış deyip hayata küserse, en büyük hatayı yapmış olur. Yeise kapılmadan, zorluklarla mücadele edebilmeyi öğrenmelidir kişi.

Hayatta karamsarlığa kapılmadan,  dimdik ayakta kalabilmek ancak bununla mümkündür. Bir de ne olursa olsun, kim olursa olsun, eğilmemelidir önünde saygı göstermek adına birilerinin önünde el pençe durmamalı, başını eğmemelidir her ne olursa olsun. Yalnızca yüce yaratana karşı baş eğilmeli, el pençe durulmalıdır.

Herkesin mutlaka rastladığı, şahit olduğu olmuştur. Özellikle çalıştığımız ortamlarda olsun, sosyal çevrede olsun birilerine yalakalık yapmak için,  iyi görünmek için onun önünde eğilip büzülenler çok vardır. Herhangi bir işini yaptırmak adına her fırsatta önüne çıkan herkese boynunu eğen kişi bir süre sonra dik durmayı bile unutur.

Çalışmak ve mücadele etmek şarttır. Gerisi kendiliğinden gelir.

Rızkı veren de Allah’tır. Nasibi veren de Allah’tır. Burada esas olan tevekküldür.

Ecdadın, doğru yoldan ayrılmadan  canları pahasına da olsa hiç kimseye boyun eğmediğini hatırlayalım

 ve onlardan kalan toplumsal miras doğrultusunda  yaşamamız gerektiğini unutmayalım.

 Saygılarımla.

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir