Yapı Denetimciler de Denetlenmeli- Bu ne İğrenç bir İddiadır.. Hastanelerde Refakatsiz Bekleyen Yüzlerce Çocuğun Alnında AK Partilimi Yazıyor?

ÖZCAN ÇELİK-SİYASET GÜNLÜĞÜ

YAPI DENETİMCİLER DE DENETLENMELİ
BU NE İĞRENÇ BİR İDDİADIR…
HASTANELERDE REFAKATSİZ BEKLEYEN YÜZLERCE ÇOCUĞUN ALNINDA AK PARTİLİ Mİ YAZIYOR?

Asrın felaketi, Yüzyılın yıkımı
dünyanın en büyük üçüncü depremi
Bu büyük acı karşısında kelimeler kifayetsiz kalıyor. 1939 Erzincan depremi, 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi ve maalesef 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş (çifte) depremi. Sabah saat 4.17’de 7.7’nin ardından öğle vakti saat 13.24’te 7.6 şiddetinde (artçılar hariç) peş peşe meydana gelen depremlerin acısı ve yıkımı gerçekten çok ağır oldu. Allah, böylesine felaketlerin tekrarından ülkemizi muhafaza eylesin, milletimizi korusun.
Tabiki bu temenniler tedbir alındığı ve gerçeklerle yüzleştiğimiz sürece çok daha anlamlı olacaktır.
”Deprem Öldürmez, binalar öldürür” gerçeğinden yola çıkarak yıkılan binaların sorumluluk alanını geniş tutmamız gerekiyor.Bu binalardan Yapı Denetim Şirketleri de en üst seviyede sorumludur. Adını duyduğum ilk günden itibaren takıldığım ve asla kabul edemediğim bir konudur bu ”Özel Yapı Denetim Şirketleri” konusu. ”Denetimin Özeli Olmaz” diyorum. Denetimi ”en iyi” devletimizin yetkili kurumları yapar diyorum. İşini düzgün ve dürüst yapan şirketleri tenzih ediyorum ancak durum ortada. Yapı Denetim Şirketleri adı üstünde ”şirket” tir. Yani doğal olarak ticaret kurumlarıdır. Müteahhitler bir şekilde işveren, bu şirketlerde onlardan para kazanan şirketlerdir. Zaman içinde bu ilişkinin bir takım bozulmalara müsait olabileceğine dikkat çekmek istiyorum.
Yapı Denetim Şirketleri ilk olarak 3 Şubat 2000 tarihli 595 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 27 ilde pilot olarak seçilmiş Yapı Denetim Şirketleri kurularak uygulamaya geçilmiştir.
Şimdi Kahramanmaraş Ebrar Sitesine bir bakalım…
Bu sitenin 1999 depreminden sonra yapıldığı belirtiliyor. 11 katlı her katında 4 dairenin yer aldığı 10 blok yok oldu. Yüzlerce can aldı. Yüzlerce aileyi ömürlerinin sonuna kadar acıya sevk etti. Şimdi bu ve bunun gibi binalara bakan, imza atan, olur veren , adı üstünde yapı denetimciler elbette sorumludur. Tamam, müteahhit suçludur, malzemeden çalmıştır, demiri seyrek kullanmış belki de hiç kullanmamıştır. Deniz kumu kullanmıştır. Hazır beton olarak C 35, C 30 yerine en dayanıksız güçsüz düşük kalite C 20 beton kullanmıştır. Ancak yapı denetim şirketleri bu yapıları hiç mi denetlememiştir. Zemin etütleri usulen mi yapılmıştır.
Ondan sonra Hatay’da
”Cennetten bir kare Rönesans Rezidans” oluyor
”Cehennemden bir kare Rönesans Mezarlığı”
İhmali olan kim varsa hesap vermelidir. Şahsen tek tek kim varsa hepsinin hesap vereceğine gönülden inanıyorum. ”deprem oldu geçti, yüzyıl sonra olur belki” deyip eski alışkanlıkları, ihmalleri ve kendimizi kandırmayı bırakmalıyız. Bir kez daha ”denetimin özeli olmaz” diyorum.
Saygılarımla

BU NE İĞRENÇ BİR İDDİADIR…HASTANELERDE REFAKATSİZ BEKLEYEN YÜZLERCE ÇOCUĞUN ALNINDA AK PARTİLİ Mİ YAZIYOR?
Sadece 10 ili etkilemedi bu deprem.Tüm Türkiye’yi 81 ili etkiledi. 71 il bu 10 ilimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacak. Bir çok ülke yardım elini uzattı. Bu yardımlarda Sayın Başkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın etkisi çok büyüktür. Dünya lideri, saygı duyulan bir lider olması hasebiyle tüm dünya bu yardımlara kayıtsız kalmamış, yardım ve desteklerde ölçü en üst seviyelere ulaşmıştır. Bu bir gerçektir. Tayyip ERDOĞAN gerçeğidir.
Gündem şuan çok farklı ve acı iken bazı hadsizler ”okuluma dokunma” adı altında algı operasyonu içindeler. Ya siz kimsiniz. Ne kadar çok biliyorsunuz. Okul çok mu umurunuzda. Eğitim tabiki şart. Gerçekten çalışan kişi her türlü başarıyor zaten.Küçük kardeşlerimiz inşallah 20 Şubatta okullarına devam edecekler. (deprem bölgesi hariç) . Bir daha erteleme olmayacağını Milli Eğitim Bakanlığımız açıkladı zaten. Hayatını kaybetmiş üniversiteli gençlerimiz var. Evsiz kalmış, canlarını yitirmiş binlerce aile var. Onlar için bir dönemi feda edemiyor musunuz. Eğitim durmadı ki, eğitim devam ediyor, Ayrıca, okullar uzaktan eğitim olmasaydı bu sefer yine eleştirecektiniz. Sizin amacınız çok farklı. O sesinizi kesin. İnsanların acıları var. Tüm Türkiye’nin acısı var. Siyaset yapma zamanı değil. Üniversite mezunu olarak şunu söyleyebilirim ki pandemi döneminde uzaktan eğitim almış biri olarak olumsuz hiç bir yanı olmadı benim için çünkü kendimi nasıl geliştirebilirim bunu biliyordum.
Üniversiteme dokunma, yok saraylarınıza,villalarınıza,otellerinize yerleştirin diyenler ya siz neden bu kadar basitsiniz.
Cumhurbaşkanımız sadece Türkiye değil, dünyada saygı duyulan, benzeri olmayan bir devlet adamı. Türkiye’de onun yerine gelecek tekbir insan bile yok. Yabancı devlet adamlarını bile sadece varlığı ile titreten bir insan. Kolay mı zannediyorsunuz. Neymiş efendim enkazlardan ilk önce AK Partililer kurtarılıyormuş. Şu iddianın iğrençliğine bakın. Hastanelerde refakatsiz bekleyen yüzlerce çocuğun alnında AK Partilimi yazıyor. Kimlikleri belli değil, isimlerini dahi söyleyemiyorlar. Belkide hiçbir zaman anne, baba şefkatine kavuşamayacaklar. Neymiş efendim…Türkiye üzerinden Suriyeli depremzedelere gönderilen yardımlar Suriyelilere ulaştırılmıyormuş. Bir iğrenç iddia daha..bir yalan daha.
Sonuç olarak bunların insanlara zerre kadar saygısı yok. Bunların vicdan problemi var.
Saygılarımla
Sena Nur Çelik


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir