Ya tarih yazacak, ya tarih tekerrür edecek

ÖZCAN ÇELİK- SİYASET GÜNLÜĞÜ  (KÖŞE YAZISI)

ÖZCAN ÇELİK
SİYASET GÜNLÜĞÜ

Ya Tarih Yazacak
Ya Tarih Tekerrür Edecek

Kıymetli Dostlar…Mübarek Ramazanı Şerif ayının manevi ortamı içerisinde Mahalli İdareler Seçimlerine gidiyoruz. 31 Mart 2024 Pazar günü ülke genelinde İl, İlçe ve belde belediye başkanlarını seçeceğiz. 5 yıl gibi uzun bir süre için yerel yönetimleri emanet edeceğiz. 2019-2024 dönemi sona eriyor, 2024-2029 dönemi başlıyor.Bu kapsamda, 8 ilçe ve 17 belde belediye başkanı olmak üzere Zonguldak’ta toplam 25 belediye başkanı seçilecek. Seçim çalışmalarında artık sona gelindi. Seçmen kararını verdi. Geçmiş dönem seçimlerinde ”seçim son akşam kazanılır” şeklinde söylemler dile getirilirdi ancak seçime dair öngörülerin de değiştiğini görüyoruz. Seçime 3 gün var ve seçmen kararını vermiş durumda. Yerelde ne çalışma yaparsanız yapın bu saatten sonra seçmen tercihlerini kolay kolay değiştiremezsiniz. Sadece genel politikalar bir nebze de olsa seçimin seyrini değiştirebilir ki, bu da sadece ekonomi üzerinden verilecek sözlerle mümkündür. Seçimlerden önceki son kabine toplantısında bu yönde bir açıklama gelmedi ve beklentiler sona erdi, seçmen kararını verdi. Her zaman belirttiğim gibi, seçim yerel seçim olduğunda seçmen öncelikli olarak adaya bakıyor. Bu seçimde bunun daha da ön plana çıktığını görüyoruz. Adaylar, parti kimliklerinden çok kendilerini ön plana çıkartmış durumda. Aynı şekilde seçmende adayı partisinden soyutlayıp adayın kimliğine bakıyor. Gerek, İktidar partisi belediye başkan adayı gerekse muhalefet partisi adayı içinde bu durum aynı. Adı üstünde bu seçim yerel yönetimler seçimi. Seçmen doğal olarak; inandığı, tanıdığı, dokunabildiği, derdini anlatabildiği, sevdiği, güvendiği adayın belediye başkanı olmasını ister. Çünkü 5 yıllık süre gerçekten çok uzun bir süredir, mesuliyeti de son derece büyüktür. Zaten adaylara baktığımızda özellikle Alaplı, Ereğli, Çaycuma ve Kozlu İlçelerinde mevcut belediye başkanlarının ve adaylarının isim olarak partilerinin çok önünde olduğunu görüyoruz. Bu adaylara partilerinin katkısının, sağlayacağı desteğin çok olmadığını, hatta ve hatta belki de zarar verdiğini dahi söyleyebiliriz. Tabiki adaylar da kusursuz değildir. Adaylar da hata yapar. Dengeleri bozar, yanlış söylemlerde bulunur, yanlış yönlendirilip etki altında kalabilirler, bilmeyerek kontrolü kaybedebilirler vs.vs.
Belirtmiş olduğum ilçelerden Kozlu İlçesine değinmek istiyorum. Kozlu İlçesinde belediye seçimleri için ilçe merkezindeki seçmen sayısı 30 bin 683. Yüzde 80 civarında katılım olduğunu varsayarsak 25 bin civarında oy kullanılmış olacak. Merkez mahallesi 9687, Fatih mahallesi 6871, Güney mahallesi 5825, 19 Mayıs mahallesi 2983, Kılıç mahallesi 1438, Esenköy mahallesi 1369, Taşbaca mahallesi 1251, İhsaniye mahallesi 1001 ve Yahma mahallesi 258 seçmen sayısına sahip.
Kozlu Belediyesi 1941 yılında kuruldu. 83 yıllık bir belediye. Bu süre zarfında hiçbir belediye başkanına 2 dönem üst üste yani kesintisiz 10 yıllık bir belediye başkanlığı görev süresi nasip olmadı. 31 Mart 2024 akşamı Kozlu’da bu noktada bir tarih yazılabilir, yada tarih tekerrür edebilir ancak Kozlu adına bu tarih yazılırsa bu seçimde yazılır.
Sonuç olarak, 2019-2024 dönemi sona ermiştir. Sakin ve sağduyulu bir ortamda, sevgi ve saygı çerçevesinde Kozlumuza yakışır bir seçim günü heyecanı yaşanmasını ve yeni dönem seçim sonuçlarının Ülkem ve Kozlu’m adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Sağlık ve huzur dolu günler her daim sizlerle olsun. Saygılarımla.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir