KÖYÜNE SAHİP ÇIKAN HAYIRSEVER İŞADAMI

Köy Konağını, Sağlık Ocağını, Dağköy Güreş Alanını, şadırvanından gasilhanesine kadar köy camisi için gerekli tüm yatırımları ve son olarak mezarlık çevre düzenlemesi hizmetini köyüne kazandıran hayırsever işadamı Ahmet DUYAR köyüne sahip çıkmaya devam ediyor.

Ankara’da ve Zonguldak bölgemizde daha önce yaptığı hizmetleriyle kamuoyunun yakından tanıdığı ve takdir ettiği hayırsever işadamı Ahmet DUYAR bu seferde kendi köyü olan Dağköy’e yaptığı hizmetleriyle köy halkının teşekkür ve dualarını kazandı.

Köy muhtarı ve köy ihtiyar heyeti gazetemize şu açıklamalarda bulunmuşlardır:

‘’ daha önceki yıllarda temelleri atılıp bir türlü tamamlanamayan Köy Konağı ve Sağlık Ocağı binamız değerli büyüğümüz ve Başkanımız Ahmet DUYAR tarafından bitirilip hizmete açılmıştı. Ayrıca köy camimizin şadırvanı, lavabo ve tuvaletleri, morg ve gasilhane de köyümüze kazandırdığı diğer örnek hizmetlerindendir.

Daha geçen yıl köyümüzün 65 yıllık camisini, yine köyümüzden hayırsever Şaban Çetinkaya ile birlikte baştan sona Çini Kaplama ve  Hat İşlemesiyle restorasyonunu yaptırarak, sonraki nesillere birer hayırseverlik örneği sergilemişlerdir.

İşadamı Sayın Ahmet DUYAR’ın duyarlılığı ve hizmetleri sadece Dağköy ile sınırlı kalmamıştır. Bölgemiz adına Kozlumuza ve Zonguldak’ımıza kazandırdığı ‘’Dağköy Güreş Alanı ve Sosyal Tesisleri’’ geleneksel olarak tam 15 yıldır halkımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Bu tesisler,  Zonguldak bölgemiz adına en kapsamlı Sosyal, Kültürel ve Spor etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır.

Sayın Başkanımızın köyümüze yaptığı hizmetleri bunlarla kalmayıp, Ramazan ve Kurban Bayramlarının arefe günlerinde köy halkı olarak mezarlık alanında topluca Kur’an okuyup dua edebileceğimiz bir toplanma alanımız bulunmadığından, maalesef yol üzerinde tozun içinde bu görevimizi yapmaya çalışıyorduk.  Bu sıkıntıyı da ortadan kaldıran değerli büyüğümüz Ahmet DUYAR, Mezarlık Alanına araç park yerleri ve toplanma alanı yaptırarak, diğer bütün köylerimize de örnek olabilecek bir hizmeti daha köyümüz halkına sunmuştur.

 

HAYIRSEVER DESTEĞİYLE MEZARLIKTA

‘’KAMU HİZMETİ’’ SAĞLANDI

En son,  Dağköy Muhtarlığı’nın almış olduğu karar gereği köy mezarlık alanımızdaki eksiklik ve olumsuzlukların giderilmesi gerekiyordu. Fakat bu hizmetin yapılabilmesi için köy bütçemiz yeterli değildi. Bunun için bir hayırseverin bize maddi olarak destek vermesi gerekiyordu. Bu nedenle bilindik bir kapıyı tekrar çaldık. Allah razı olsun Ahmet DUYAR başkanımızdan. Bir kez daha duyarlılığını ortaya koyarak bizleri yine boş çevirmedi. Bakımsız, içi ve etrafı diken ve yabani otlarla kaplanmış olan mezarlık alanının temizliği yapıldı. Daha önceden yapılmış olan duvarlar alçak olduğundan, yeterli yüksekliğe sahip olmadığı için hayvanlar alana girip mezarların üzerinde dolaşıyorlardı. Hatta mezarların üzerini kirlettikleri bile oluyordu. Alanın etrafındaki duvarları yükseltmek suretiyle bu olumsuzlukları ortadan kaldırdık. Cenazelerimizi defin alanına rahat ulaştırabileceğimiz ara yolları yaptık. Önceden mezarlar kazılırken belirli bir düzene uyulmadığından zaman zaman kıble yönünden sapmalar oluyordu. Kıble yönü ve mezar ölçüleri esas alınarak yeni bir düzen ve standart getirdik. Mezar ziyaretleri de,  toplu Kur’an okuma ve dua zamanlarında, gerekse defin zamanlarında, araçların ve yayaların rahatça kullanabileceği giriş-çıkış demir kapılarını yaptırdık. Bu hizmetler esnasında hiçbir mezar yerinden kaldırılmamış ve zarar görmemiştir. Şahıs menfaati söz konusu olmadığı gibi, hayırsever desteğiyle kamu hizmeti sağlanmıştır. Tüm çevre köylerimiz içerisinde örnek olarak gösterilebilecek güzellikte bir hizmete vesile olduğumuz için Rabbimize hamd ediyoruz. Daha önce bu mezarlık alanı düzenlemesiyle ilgili çıkan haberlerin tamamı asılsız ve yalan haberlerdir. Yapılan hizmetlerden ve hayır işlerinden rahatsız olan, çevresine, köyüne ve beldesine zerre kadar bir faydası olmayan, asalak yaşamayı kendisine hayat tarzı edinmiş, aciz ve zavallı durumundaki kişi yada kişilerin yalan ve iftiralarından ibarettir. Bizler halkın oylarıyla seçilmiş olan köy muhtarı ve ihtiyar heyeti olarak yapılan hizmetlerin sonuna kadar arkasındayız’’.

ahmet duyar

mezar 4

mezar 2

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir