ZONGULDAK BEÜ’DE KARACİĞER NAKLİ

ZONGULDAK’TA KARACİĞER NAKLİ

 

68 yaşındaki Şaban Özdemir’e beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan karaciğer nakledildi.

Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki İlk Karaciğer Nakli Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Gerçekleştirildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, sağlık alanında bölge genelinde yeni bir başarıya daha imza attı. Bu kapsamda ilimiz ve bölgemizdeki ilk karaciğer nakli gerçekleştirildi. Üniversite hastanesi Organ Nakil Merkezi tarafından 22 Ağustos Perşembe günü, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Merkezi bünyesinde kayıtlı olan ve BEÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinde karaciğer yetmezliği nedeni ile takip edilen 68 yaşındaki Şaban Özdemir’e beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan alınan karaciğer başarılı bir operasyonla nakledildi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Günay, Dr. Yücel Karadere, Dr. Aktuğ Buzkan, Dr. Emre Karadeniz ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Dr. Dilek Okyay, Dr. Duygu Kocakulak ve Dr. Bahar Say’dan oluşan ekip tarafından altı buçuk saat süren başarılı bir operasyonla nakil gerçekleştirildi.

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Borazan yaptığı açıklamada, uzun zamandır organ nakliyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, karaciğer nakliyle ilgili tüm çalışmaları tamamlayıp bu konuda ruhsat aldıklarını söyledi. Nakil merkezinin, ülkemizde karaciğer yetmezliği olan hastalara büyük umut olduğunu söyledi.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap ‘‘Organ ve doku bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve organ bağışı konusundaki önyargılarının yıkılması, hem organ ve doku temini seviyesinde hem de organ ve doku nakli hizmetinin sürdürülebilmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Merkezimiz organ nakli konusunda ileri düzey bilgi ve teknoloji gerektiren bir alt yapıya sahiptir. Bugün de bu birikimin haklı gururunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz.  Şunu bilmek gerekir ki, bağışlanan her organ yeni bir hayata verilen candır ’’ dedi.

 

REKTÖR ÇUFALI:‘EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDİYORUM’’

 

BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı da ilk kez gerçekleştirilen karaciğer nakli ile hastanenin birçok hizmette olduğu gibi organ naklinde de öncü olduğunu ve bölgede halkın sağlığına ciddi katkılar sağlayacağını belirterek nitelikli sağlık hizmeti sunma gayretlerini sürdüreceklerini söyledi. Prof. Dr. Çufalı, “Üniversite hastanemiz ilkleri gerçekleştirmeye ve sağlık alanında nitelikli ve kaliteli bir şekilde halkımıza hizmet etmeye devam ediyor. Karaciğer naklinin gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Nakil olan hastamıza acil şifalar diliyorum. Başarılı bir şekilde gerçekleşen karaciğer naklinin hastanemize, ilimize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

 

VALİ BEKTAŞ: ‘’ NAKİL BEKLEYEN HASTALARIN ARTIK

BİR GÖZÜ ZONGULDAK’TA’’

 

Organ nakil başarısıyla hastaneyi ziyaret eden Vali Erdoğan Bektaş, üniversite hastanesinin sağlık alanındaki başarılarını memnuniyetle takip ettiklerini belirterek, bölge genelindeki ilk karaciğer naklinin Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde başarılı bir şekilde gerçekleşmesinin üniversitemiz ve şehrimiz için gurur verici olduğunu söyledi. Gelecek süreçte karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastaların artık bir gözünün Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde olacağını vurgulayan Vali Bektaş, nakilde emeği geçenleri tebrik etti ve nakil olan hastaya da geçmiş olsun dileğinde bulundu.

nakil 2

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>