‘ÇÖZMEK İÇİN GELDİYSEK, ÇÖZERİZ’

geçmiş dönemde ekonomik anlamda dar boğaza sokulan belediyeyi yılbaşından itibaren güzel günler bekliyor. İlçedeki inşaat sektörünün önü açılarak, mağduriyetler ortadan kalkıyor. Başkan Ali Bektaş’ın Bakan Berat Albayrak ile görüşmesi sonrası, belediyenin gelirlerinde yüzde 40 artış sağlanıyor. 

 

‘ÇÖZMEK İÇİN GELDİYSEK, ÇÖZERİZ’

 

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş, Kasım ayı birinci meclis toplantısında; ilerleyen aylarda,  ilçedeki inşaat faaliyetlerinde ve belediyenin bütçesinde gelir artışları sağlanarak  ekonomik   anlamda olumlu gelişmelerin yaşanacağının müjdesini verdi.

Başkan Ali Bektaş;  ‘’imar konusundaki mağduriyetleri çözüyoruz. Belediyeyi dar boğaza sokmuş olsalar da bu konuda da  gayretle sürdürdüğümüz çözüm arayışlarımız sayesinde   yılbaşından itibaren gelirlerimizde yüzde 40 artış sağlıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile 45 dakikalık görüşmemizde destek vereceklerini ifade ettiler’’ dedi.

Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın  açıklamaları şöyle;

 ‘’ÇÖZÜMSÜZLÜK, ÇÖZÜM DEĞİLDİR’’

‘’ Bizim yönetmek gibi bir derdimiz var.O yüzden mağduriyetleri gidermek lazım.  Yoksa oturduğumuz yerde hiçbir iş yapmadan insanlar başının çaresine baksın diyebiliriz. Çünkü bu yönetimi yasal olarak bağlayacak hiçbir şey yok. Revizyon imar planlarının iptali veya  yürütmesinin durdurulmasına ilişkin olarak verilen mahkeme kararları bizden önceki dönemlerde gerçekleşti.   Ama çözümsüzlük çözüm değildir. Umursamaz  kalmak sadece kahve köşelerinde dedikodu yapmak bu işleri kurtaracaksa sıkıntı çekmeye hiç gerek yok. Ama biz, inşaat sektöründen  ekmek yiyebilecek bin, iki bin çalışanı,  evini sözleşme aşamasına getirmiş vatandaşları düşünüyoruz. Geçmişte İmar’da yapılan usulsüzlükler ve akabinde yapılan şikayetler sonucu mahkeme kararlarıyla   yıkım kararı çıkmış binaları, yıkım durumunda sokaklara atılacak kişileri düşünüyoruz. Ancak şu da bilinsin ki bu durumun müsebbibi biz değiliz. Bizim görev yaptığımız 7 aylık süre içinde yaptıklarımızda hiçbir yasal  sıkıntı yoktur, olmayacaktır. Ama  mahkeme planları  tekrar iptal edebilir. tadilatlarla ilgili mahkememin iptali söz konusu olabilir. ama bilin ki bunun bu meclise cezai müeyyidesi yoktur. çünkü biz kanun dışına çıkmadan, yasalar çerçevesinde kararlar alıyoruz. Çünkü biz vatandaşın menfaati için kararlar alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Ancak buna rağmen mahkemenin, devam veya iptal yönünde vereceği her karara da uymak zorundayız’’.

 

‘’ 5 LİRALIK MALA 15 LİRA YAZARAK,

KENDİ FAİZLERİNİ KAFADAN KOYMUŞLAR’’

‘’ Belediyeyi dar boğaza soktular diye biz sorumlularımızdan ve çözüm arayışlarından taviz verecek değiliz.  Çünkü devlette devamlılık esastır. Çözmek için geldiysek çözeriz. İlk günden itibaren bunun için çalışıyoruz ve inşallah başaracağız. Ne olursa olsun bizim çalıştırdığımız insanlara maaş ödememe gibi bir lüksümüz yoktur. Yol da yapacağız, beton da dökeceğiz. Ancak birinci önceliğimiz maaş ödemektir. Geçmiş dönem gibi yapmıyoruz. Kendi dönemimizi kapsayacak şekilde kredi taleplerimiz oldu. Bunun için yaklaşık 45 dakikalık görüşmemiz oldu Berat Bey’le. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak görüşme sonunda bize destek vereceklerini söyledi. Bütün belediyeler için geçerli olmak üzere,  İller Bankası  gelirlerinin  yüzde 40 artacağını söyledi. Ancak bunun için 3-4 aylık süre geçecek. Bu arada maaş vermek zorundayız. Bunun üzerine Berat Bey,  Vakıflar Bankası  Genel Müdürünü aradı, 6 ay ödemesiz bizim dönemimizi kapsayacak şekilde 44 ay ödemeli  4 milyon kredi talebimiz oldu. Sonuç olarak yılbaşından itibaren iller bankası gelirlerimiz yüzde 40 artacak. Ayrıca tasarruf tedbirlerine gidiyoruz. 16 tane işçimiz emekli oluyor. Yılbaşı itibariyle sabit personel giderlerimiz 1 milyon 700’den, 1 milyon 100 bin liraya düşecek. 23 milyonluk icra borcumuz var. Bizden kaynaklanan iş  şuan için 1.5- 2 milyonu geçmez. Geçmişe dönüp bakıyorsunuz yapılan işlere,   mutlaka borcumuz borç, devlette devamlılık esastır ama belediye iş yapan insanlar 5 liralık mala 15 lira koyarak zaten kendi faizlerini kafadan koymuşlar. Fatura iptalleri ile piyasa borçları 56 trilyondan 32 trilyona çekilmiştir.  Çalıştırdığınız insanların hem vicdanı hem ahlaki yönden  önceliği vardır. Ben bir ödeme planı içindeyim. Şu anda iller Bankasından gelen sıfır gelir ile düzenli bir şekilde maaşlar ödeniyorsa, hala bir şeyler yapılmaya çalışılıyorsa bu bir gayrettir. Bu gayretin içinde piyasa borçlarının ödemesi de vardır.  Yoksa bizim her gün icra memurunu kovmaya ihtiyacım yok. Param olsa zaten hepsini kapatırım, bunları konuşmaya bile gerek kalmaz’’.

 

 

İMAR-TADİLAT TALEPLERİ, BELEDİYE BİNASINA TAPU, OTOBÜSLERİN KİRALANMASI, İÇME SUYU İNŞAATI

 

Kozlu Belediyesi Kasım ayı 1. meclis toplantısı belediye başkanı Ali Bektaş başkanlığında yapıldı. Toplantıda 24 gündem maddesi ile 1 gündem dışı madde görüşüldü. Meclis toplantısında ‘değişiklik imar planı’ hakkındaki talepler;  merkez bütünlüğünü bozmayacağı, belediyeyi kamusal zarara uğratmayacağı, nüfus yoğunluğu artışı sağlamayacağı göz önünde bulundurularak, metrekare artış bedeli harcı alınarak ruhsatlandırılması yönündeki komisyon raporları oy çokluğuyla kabul edildi.  Ayrıca, Tadilat Planı hakkındaki talepler görüşülmek üzere oy birliğiyle imar komisyonuna havale edildi. Emekli olacak olan 16 işçi için kullanılacak 4 milyonluk Personel Kredisi  oy çokluğuyla kabul edildi. Amfi tiyatro altındaki daha önce  kofdere devredilen  işyerlerinin kira gelirleri tekrar belediyeye ödenmek suretiyle Tahsisin Kaldırılması maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Mevcut belediye binasının tapusunun alınmasına ilişkin gündem maddesi oy birliğiyle imar komisyonuna havale edildi. Kozlunun tamamına Değirmenağzı suyu verilmesi için İçme Suyu İnşaatı Çalışmalarının kaldığı yerden devamına ilişkin alınan komisyon kararı oy birliğiyle kabul edildi. Durak İsminin Belirlenmesi ile ilgili talep görüşülmek üzere oy birliğiyle Trafik Komisyonuna havale edildi.

Gündem Dışı madde de ise, Özel Halk Otobüslerinin Kiralanması görüşüldü. Buna göre, otobüslerin 10 yıl süre ile kiralanması için başkanlık makamına yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

IMG_7189 

IMG_7190    

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>