‘BU PLAN DEVRİM OLACAK’

5 KATLI YENİ İMAR PLANI GELİYOR…16 KAT İÇİN ALINAN MECLİS KARARI İPTAL EDİLDİ.

 

 

            ‘BU PLAN DEVRİM OLACAK’

 Sürekli olarak yüksek katlı binalar ile gündeme gelen, mahkeme kararlarıyla imar planları iptal edilen ve soruşturma geçiren Kozlu İlçesi, Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın talimatıyla yeni Revizyon İmar Planına kavuşuyor. Yeni İmar Planında kat yüksekliği 5 kat olacak. Yeni Planları İMARDA DEVRİM olarak değerlendiren Başkan Bektaş, ‘’sorumluluk alıyor ve kendime cephe açıyorum. Ama bu kararın alınması lazım’’ dedi.

 

MECLİS TOPLANTISINDA 25 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ…

Kozlu Belediyesi Temmuz ayı 1. meclis toplantısı Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş başkanlığında yapıldı.

Toplantıda 25 gündem maddesi görüşüldü. Yoklama ve Açılış, Saygı Duruşu, Gündem maddelerinin okunması ve bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunmasının ardından şu kararlar alındı.

 

GEÇMİŞ DÖNEM İMAR KARARLARINDA USULSÜZLÜK

Gündemin 5. maddesinde ‘’Meclis Araştırma Komisyonu’’ raporu okundu. Geçmiş dönemde alınan imar tadilatı ve imara ilişkin alınan kararlarda kanuna ve kamu yararına aykırılıklar tespit edildi. Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, ‘’ geçmiş dönem imar kararlarında gerekli belgeler dosyalarda bulunamamıştır. Sosyal donatılar kanun ve yönetmeliklere uygun şekilde düzenlenmemiştir. İmar değişiklikleri ile imar tadilatları kanuna aykırı olarak yapılmıştır. İlgili ve yetkili kurumların görüşleri alınmamıştır. Gerekli araştırma ve incelemeler yapılmadan tekrar tekrar alınan  imar kararları neticesinde kamu yararına aykırılıklar oluşmuştur’’ denildi.

 

OTOPARK 5 LİRA, ŞEZLONG 5 LİRA

Gündemin 6. maddesinde,  Kılıç mahallesi-Yeşil Cami arası yolcu taşıma ücretleri için 50 kuruş artırım talebi oy birliğiyle bütçe komisyonuna sevk edilirken, gündemin 7. maddesinde Ilıksu ve Değirmenağzı otopark ve şezlong ücretleri 5’er lira olarak oy birliğiyle kabul edildi.

 

KOZLUSPOR VE EĞİTİMCİLER DERNEĞİNE TAHSİS

gündemin 8. ve 9. maddelerinde, Spor Kulübü Tahsisi ve Öğretmenevi Tahsisi olarak yapılan taleplere ilişkin olarak kira gelirlerinin talep sahiplerine tahsisi oy birliğiyle kabul edildi.

 

TİCARİ PLAKA YAŞ SINIRI YÜKSELTİLİYOR

gündemin 10. maddesinde ‘T Plaka Yaş Sınırı’ ile ilgili talep görüşüldü. Buna göre, geçmiş dönemde alınan 7 yaş sınırı meclis kararının  yeniden düzenlenmesi Trafik Komisyonuna havale edildi. Komisyon çalışmalarının ardından yaş sınırı 10 veya 12 yıla yükseltilmiş olacak.

 

HİBE YOLUYLA TEMİZLİK ARAÇLARI GELİYOR

gündemin 11. maddesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kozlu Belediyesine hibe edilecek 2 adet yeni  temizlik aracı için gerekli olan meclis kararı oy birliğiyle kabul edildi.

 

SU İŞLERİ FEN İŞLERİNE BAĞLANDI

 

Kozlu Belediyesi taşeron şirket adının ‘Kozlu Belediyesi Personel Limited Şirketi’ olarak değiştirilmesinden dolayı ‘’Şirket Sözleşmesindeki madde 3’e Ekleme Yapılması’’ oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 13. maddesinde ise ‘’Norm Kadroya Göre Müdürlüklerin Düzenlenmesi’’ oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre, Fen İşleri ile Su İşleri birleştirilerek tek müdürlük altında toplandı.

 

HAYVAN BARINAĞINA HARCANAN 1 MİLYON BOŞA GİTTİ

50 bin metrekarelik ALANA YENİ BARINAK KURULUYOR

‘’Sokak Hayvanları Barınağı’’ ile ilgili gündemin 14. maddesi oy birliğiyle kabul edildi. Buna göre; Zonguldak, Kozlu ve Kilimli Belediyelerinin kullanacağı, maliyetin yüzde 40’ını özel idarenin karşılayacağı, Kozlu Belediyesinin de maliyetin yüzde 20 sine ortak olduğu Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, Kozlu İlçesi köyleri  sınırları içinde Abaz mevki üst kesimlerinde Ormandan tahsis edilecek olan 50 bin metrekarelik alana kurulacak. Bu gelişmenin ardından, kurulması planlanan yeni Hayvan Rehabilitasyon Merkezi akıllara Kozlu Çakmakkaya mevkiinde uzun süredir kurulmaya çalışılan hayvan barınağını getirdi. Bu barınağın yüksek taş duvarlarıyla 1 milyon liraya mal olması geçmiş dönemlerin mali savurganlığını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

 

İÇME SUYU İNŞAAT SÖZLEŞMESİ FESHEDİLİYOR

 

Kozlunun içme suyu ihtiyacının karşılanması ve maliyetin ciddi anlamda azaltılması noktasında hayati önem taşıyan İçme Suyu Projesi gündemin 15. maddesi olarak görüşüldü. Proje, değirmenağzı içme suyu tesisleri ile Çakmakkaya Mevkiinde kurulacak su deposu arasındaki çalışmaları kapsıyor. Değirmenağzı su pompaları fiziki ömrünü tamamladığından elektrik sarfiyatı  her ay 425 bin lirayı buluyor.Değirmenağzından Çakmakkaya su deposuna basılacak suyun cazibeyle Kozluya geri dönüşü sağlandığında elektrik sarfiyatının 125 liraya düşeceği, dolayısıyla her ay 300 bin lira elektrik tasarrufu sağlanacağı ifade edildi. İçme suyu inşaatı yüklenici firmanın işi bırakmasından dolayı yarım kalmıştı. 8 milyonluk projenin geriye kalan 4.5 milyonluk bölümü için yeni sözleşme hazırlığı içinde olan Kozlu Belediyesi bu kaynağı İller Bankası kananıyla sağlayacak. Kozlu Belediyesinin eski sözleşmeyi tasfiye hakkı bulunuyor. Sözleşmenin feshi ile projenin yeni sözleşme ile tamamlanması meclis tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

 

16 KAT İÇİN ALINAN MECLİS KARARI YOK HÜKMÜNDE

Gündemin 16. maddesinde Kozlu İlçe merkezindeki meşhur 16 katlı inşaat ve bu inşaat için seçimlere 15 gün kala 15.03.2019 tarihinde alınan meclis kararı görüşüldü. 11 oyun kullanılıp, balkan dahil 4 kabul 7 çekimser oy kullanılmasına, komisyon kararı olmamasına ve salt çoğunluk sağlanmamasına   rağmen kabul edilen madde, yanlış ve dayatma bir karar olduğundan geçmiş dönemde alınan bu kararın yok hükmünde sayılması oy birliğiyle kabul edildi.

 

YOL 12 METRE, PLANDA 15 METRE

Kozlu Abaz mevkiinde bulvar adı altında yapılan ışıklı yolun geçmiş dönem imar notlarında 15 metre olmasına rağmen, çekme mesafelerinden dolayı 12 metre olarak uygulanmasından doğan sıkıntıları gidermek isteyen Kozlu Belediye meclisi yolun yeni düzenleme ile planda da  12 metre olarak gösterilmesini oy birliğiyle kabul etti.Konu imar komisyonuna havale edildi.

 

BU PLAN DEVRİM OLACAK

Gündemin diğer maddelerinde yeni imar planı görüşüldü. Konu hakkında bilgi veren Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş:

‘’ yeni bir revizyon imar planına gidiyoruz. Bu plan devrim olacak. Artık 5 katın üstünde bina olmayacak. Kozlu yüksek kata doydu. Bu işe çeki düzen getirmenin zamanı geldi.Ben kendime direk cephe açıyorum. Planları 5’e böldük. Bundan sonra bu kararlar doğrultusunda hareket edilecek.Geçmişte alınan ruhsatlar ve haklar geçerli olacak. Bu karar alınması gereken, cesaret ve sorumluluk isteyen bir karardır. Ya tarih olacağız, ya tarihe geçeceğiz’’ dedi.

IMG_6671

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>