100 YILLIK MADEN KÜLTÜRÜ DEĞİŞİYOR

Türkiye’de İLK…2 milyon 526 bin dolarlık yeni tahkimat sistemiyle  100 yıllık maden üretimi değişiyor

 

 

100 YILLIK MADEN KÜLTÜRÜ DEĞİŞİYOR

 

Çin başta olmak üzere dünyada birkaç ülkede uygulanan Esnek Yarı Mekanize Tahkimat Sistemi Türkiye’de ilk defa TTK Kozlu Müessesesine bağlı kömür ocağında uygulanmaya sokuldu.

Özellikle dik damar madenciliğinde son derece önemli olan bu sistem,  Kozlu maden ocaklarındaki kömür rezervinin yüzde seksen oranında dik damarlarda oluşu nedeniyle yerinde bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

TTK Genel Müdürlüğünün girişimleri sonucu  Çin’e yapılan ziyaretlerin ardından bu ülkeden 2 milyon 526 bin dolarlık yatırım bütçesiyle Kozlu maden ocağında hayata geçirilen sistem sayesinde  yangın, göçük ve gazla mücadelede iş güvenliği maksimum seviyeye yükseltilmiş olacak.

Esnek Yarı Mekanize Tahkimat Sistemi metal malzemelerden oluştuğundan tahkimatta ağaç direk kullanımı da sona ermiş oluyor. Maden işçilerinin daha ergonomik koşullarda çalışmasını sağlayan bu sistem sayesinde verimlilikte en üst seviyeye yükseltilmiş olacak.

Üretimden sorumlu İşletme Müdürü  Maden Yüksek Mühendisi Nihat Kayabalı ve Çinli firma yetkilileri  TTK Kozlu kuyu başında  kurulan prototip üzerinde yeni tahkimat sistemini tanıttılar.

Çinli yetkililer, yeni tahkimat sisteminin ocak içine kurulması aşamasında da yer alacak.

Yeni tahkimat sisteminin prototip modelinin  tanıtılmasının ardından kartiye 3 maden işçileriyle birlikte toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

IMG_6328

IMG_6330

IMG_6331

 

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>