YA OTOSTOP YA DA ÜSTYOL!

ÖZCAN ÇELİK…

 

YA OTOSTOP YA DA ÜSTYOL

Toplu taşıma faaliyetleri  sosyal hizmetler kapsamında halk menfaatine ekonomik taşıma anlamına gelir…ama gelin görün ki işin ne sosyal hizmeti kaldı nede ekonomikliği…nüfusu 50 bine yaklaşan Kozlu İlçesinde halkın toplu taşıma hizmetleri kapsamında sosyal hizmetten bahsetmek mümkün değil.. Kozlu-Zonguldak arası jeton 2.35, kartlı 2.25. Daha uzun mesafe olmasına rağmen üst yol minibüsleri ise 2 TL. Üst yolun yolcu taşıma kalitesi de daha yüksek. İşin ilginç yanı ise  firmanın zamdan memnun olmaması. Daha fazla zam istiyor beyefendi. Sürekli şikayet halinde. Sözleşmenin bitiş tarihine kadar da bu tutumunu sürdürecek. Belediye ile sürekli sürtüşme halinde. Peki bu cesareti ona kim veriyor. Zamma direnen Belediyeyi sürekli bir yerlere şikayet  ediyor ve maalesef istediğini de alıyor.

Toplu taşıma görünümünün arkasında sırf ticaret var…düşüncede, uygulamada, bakış açısındaki algı sırf ticaret mantığı üzerine kurulu…tabi bu durumu besleyen faktörler var, bu faktörler toplu taşımayı baltalayıp toplu taşımanın halk menfaatine olması gereken hizmet anlayışını yok sayıyor yani halka zarar veriyor. Bu faktörler; Halka rağmen,  ahbap çavuş ilişkisini her şeyin üstünde tutup, firmaya daha fazla para kazandırıp, halkı ise  mağdur ettiklerinin farkındalar ama bu durum umurlarında değil. Bu bilet fiyatlarıyla 4 kişilik bir aile Zonguldak’a gitmek istiyorsa taksi tutsun daha iyi diyebiliriz. Bilet fiyatlarının yüksekliğine ilave olarak otobüslerin bakımsızlığından, tıka basa ayakta yolcu taşınmasından, zaman zaman otobüs bulunmamasından ve yolcuların duraklarda bekletilmesinden de bahsedebiliriz. Evet… sonuç olarak sürenin dolması bekleniyor..Kozlu Belediyesinin yeni sözleşme yapması beklenmiyor. Nüfusu sürekli yükselen, yüksek yolcu kapasitesi ve düzgün yol güzergahlarıyla en verimli hatları bünyesinde bulunduran Kozlu Belediyesinin bu hatları en başından beri kendi işletmesine almasından yanayım. İnşallah yeni dönemde bu gerçekleşir. Hem kalite gelir, hem de belediye ciddi anlamda gelire kavuşur.

Saygılarımla…

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>