YARALI PARMAĞI TEDAVİ ETMEK

ÖZCAN ÇELİK

SORUN BÜROKRATLARDA MI?

SİYASETÇİLERDE Mİ?

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş’ın  Zonguldak’ın genel durumu hakkında acı ama gerçek olan açıklamalarına alınan, gücenen  siyasetçiler oldu. Sayın Vali açıklamalarında özetle ‘’Zonguldak Şehir değil, yeniden kurulmalı’’ dedi ve Kozluyu örnek gösterdi.. Mesela Kozlu İlçesinin şehirleşme açısından Zonguldak’tan daha iyi’’ olduğuna vurgu yaptı.

Bu açıklamaları bizde gazetemizde yayınladık. Şimdi burada öyle alınacak, gücenecek bir durum yok. Zonguldak’ın durumu ortada. Neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir şehir..deve misali.

Bu açıklamalarda mevcut belediye başkanını sıkıntıya sokacak bir durumda yok. Ömer Selim Alan kutlama ziyaretlerini henüz bitirmiş daha 3 aylık bile olmayan bir belediye başkanı. Bu nedenle eleştirilecek veya korunup kollanmaya sebep bir durumu yok.

 

Siyasetçi konusunu açarsak ki;  böyle talihsiz bir açıklama bu kadar deneyimli bir siyasetçiye yakışmadı. Bu açıklama,  üstüne üstlük yaklaşık 20 yıldır Zonguldak siyasetçiliği yapan birinin tecrübesiyle örtüşmedi. Bu siyasetçi bir yerel gazetede çıkan habere göre; ‘’bürokratlar gelir geçer, iş siyasetçilerde’’ şeklinde bir ifade kullanıyor. Zonguldak bu durumda ise asıl suçlu bürokratlardır, siyasetçiler daha sorumluluk sahibidir ve çare siyasetçilerdedir demeye getiriyor. Ancak atanmışların, seçilmişler kadar rahat davranma toleransına sahip olamadıklarını unutuyor.

Evet bürokratlar gelir, 2. 3 yıl kalır gider. Sistem gereği hata yapma lüksleri olmadığı için karar noktasında titiz davranmaları doğaldır. Hadi onlar (bürokratlar) sorumluluk almadı ya da almıyor diyelim. Peki siyasetçiler 20 yıldır ne yaptı. Bazıları bürokratlar gibi gelip geçmedi.Merkez İlçe başkanlığı, il başkanlığı, milletvekilliği derken  20 yıldır siyasetin içinde olanlar var. Zonguldak menfaatleri, Zonguldak projeleri ve yatırımları noktasında bir yaralı parmağı tedavi etmişlikleri var mı.? elbet vardır ama yeterli ölçünün çok çok altındadır. Ha bu arada Yollara, Tünellere sığınmaya gerek yok.  Eleştiri tarzı açıklamalarda bulunurken, gelip geçenlerden ziyade uzun süredir siyasetçi olanlar bu uzun sürede Zonguldak’a ne ölçüde faydalı olduklarını gözden geçirmelidir. Çünkü Zonguldaklı ‘’bürokratlar 2, 3 yılda bir değişiyor, ama siyasetçi en az 5 yıl ve üzeri görev yapıyor. O yüzden bu işlerden siyasetçi mesuldür’’ diyor. Bu işler öyle ‘’ bürokratlar gelir geçer, iş siyasetçilerde’’ demekle olmuyor. Şehir olup olmadığı dahi tartışılan, şehir merkezi dahi olmayan Zonguldak’ın durumu ortada.

O yüzden bari bundan sonra iş siyasetçilerde olsun bakalım neler olacak.

Saygılarımla.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>