SİYASETTE KULUÇKA DÖNEMİ

ÖZCAN ÇELİK-SİYASET GÜNLÜĞÜ

 

Yeni yılla birlikte Seçim süreci de başladı.  Bu dönemi   kuluçka dönemi olarak değerlendirebiliriz. Yumurtlama dönemi de yakında başlar. Bilinen ve beklenen aday adayları dışında yeni adaylar da  ortaya çıkacaktır. Hafta sonu yapılacak olan AK Parti İl Kongresi sonrası  yeni il yönetiminin oluşturulmasının ardından da seçim süreci fiilen başlamış olacaktır. Kongreye Başbakan Binali Yıldırım geliyor. Başbakan Zonguldak’a en son 9 aralık 2016’da toplu açılış töreni için gelmişti. Şimdi ise İl Kongresi var…seçim var…Başbakan Zonguldak Belediyesine vurgu yapacaktır. Belediyenin CHP’den alınmasını isteyecektir. Sonuç olarak kongre araç, belediye amaç olacaktır.

2019 ZOR geçer…HELE HELE  YANLIŞ ADAY TERCİHLERİYLE  DAHA DA ZOR…

Belediye başkanlığı, meclis üyelikleri ve muhtarlık seçimlerinden oluşan mahalli idareler seçimleri büyük ihtimalle   zamanında yani 2019 mart ayında yapılacak. Zonguldak’ın büyük şehir olması ihtimali gündemde olduğundan İl Genel Meclis Üyelikleri seçimlerini hesaba katmıyoruz. Bu durumda seçimlere 14 aydan kısa bir süre var. Geri sayım başladı diyebiliriz. Belediye seçimleri her zaman  genel seçimlerin işaret fişeği olmuştur.Yine öyle olacaktır. Seçmenin kafasında başkanlık için konumlandırmadığı hiçbir adayın seçilme şansı yoktur. Aday belirlemeleri şayet   Genel Merkezli Atama şeklinde gerçekleşirse gerçekten  hata olur. Adayın ilk önce  seçmen tarafından kabul görmesi şarttır. Aday araştırmaları yapılırken akla ‘ilk kim’  geliyorsa, yani seçmenin kafasında birinci olarak hangi isim konumlanıyorsa o isim üzerinde yoğunlaşmak gerekir.  Halka rağmen, halkın beklediği isimlere rağmen aday belirlemek her parti için 2019’u zora sokar. Bir seçim bölgesinde akla gelen ilk ismin, beklenen ismin ve kazanma noktasında en banko ismin varlığı söz konusuysa aday belli demektir. Aklın yolu birdir.  AK Parti’de  Zonguldak Belediye Başkan adayı olarak milletvekili Özcan Ulupınar’ın adı giderek yoğunluk kazanıyor. Zonguldak için aday bulmada zorlanan AK Parti Büyükşehir silahını iyi kullanıp, tecrübeli bir milletvekilinin  adaylığında bu sefer sonuca gidebilir.

Saygılarımla..

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>