SAMİMİYET KARŞILIKLI OLMALI!

İSMAİL ÇELİK-BAŞYAZI

SAMİMİYET KARŞILIKLI OLMALI!

Samimiyet olgusu muhatabında aynı oranda karşılık bulduğu sürece anlam kazanır. Makamlar geçicidir, şansın yaver gider, piyangodan çıkarcasına makam sahibi olabilirsiniz. Halkın iradesiyle değil de üç beş kişinin emrivakisiyle bir yerlere gelebilirsiniz.. Olabilir,,,sistem bu yönde işlediğinden o makama elbette  birisi gelecekti…ancak mesele  o makamın bir sınav makamı olduğunu bilebilmekten ! geçiyor.Bu sınav ilk önce  Büyüğe ve küçüğüne karşı kullandığın üslupla başlıyor. Yerel bir yönetici olarak herkese eşit mesafede durma noktasında kamuoyunda  eksiklik algısı baş gösteriyorsa altını çizmeye çalıştığım samimiyetten uzaklaşıyorsunuz demektir.

 

Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihatını bir hatırlayalım. Edebali,  Cihan İmparatorluğuna giden yolda Osmanlı Beyliğinin başına geçen Osman Gazi’ye sesleniyor…‘’Uysallık sana, Adalet sana, BÜTÜNLEMEK sana, sevmek sana, horlamadan hoş görmek sana…Unutma ki;  yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir. Ülke, idare edenin yakın gördükleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Hayvan ölür semeri kalır, insan ölür eseri kalır. Yalnızlık korkanadır.Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yeter ki toprağın kıymetini bilebilsin. Sevgi davanın esasıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez.Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez.

Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın….

(bu nasihat Osmanlı’yı 600 sene yaşatmıştır) ‘’

 

DEĞİŞİME AYAK UYDURDUK

Kozlu İlçesi; sahil projesiyle başlayan değişim hamlesine ilave olarak  Hükümet Konağı, Yeni Belediye Binası, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi yatırımlarla Zonguldak’ın parlayan yıldızı olmaya devam ediyor. Kozlu ilçesinin  ‘’Çekim Merkezi’’ olma özelliği önümüzdeki yıllarda da devam edecektir. ‘’Kozlu’da Yaşamak Bir Ayrıcalıktır’’ diyorum. Ve  ‘’ne varsa Kozlu’da var’’ diyorum.

Değişim ve Gelişim hamleleri elbette bunlarla sınırlı değil,,,eğitim ve öğretim anlamında İlçeye kazandırılan okullar, öğrenci yurtları ve özel sektör yatırımları…

Özel sektör de  Kozlu’ya gerçekten çok önemli katma değerler kazandırıyor. Kurumsal ve modern  bir kimliğe bürünen Özel Öğrenci Yurtları ile ciddi bütçeli yatırım  rakamlarıyla Kozlu’nun görseline, ekonomisine ve nüfus artışına sebep olan inşaat sektörü faaliyetleri Kozlu’yu İlçe olarak sürekli bir adım daha ileriye taşıyor.

Taşımaktan söz açılmışken, yeni Hükümet Konağına taşınan Kaymakamlık ve bağlı Kurumlarımız ile önümüzdeki haftalarda Yeni Binasına taşınacak olan Belediye ile birlikte bizlerde yeni mekanlarımıza  taşınarak değişime ayak uydurmuş olduk.

 

Bu arada;  bir yandan kulağımız  uzun süredir yoğun bakımda olan Aile Büyüğümüzde iken,  25 yıllık mekanları kısa sürede tahliye edip, yeni mekanları dizayn etmek gerçekten kolay değildi.

Yorgunluk ve meşguliyetimiz üst seviyede iken üstelik  bizden kaynaklanmayan ancak SEHVEN (yanlışlıkla)  olduğu apaçık ortada olan bir durum için gereksiz alınganlık göstermek yerine hoşgörüyle karşılanmayı beklerdik.

Hiç de hoş olmayan Haksız ithamlara ve kaşıyıcılara  gerek yoktu.

SAYGILARIMLA

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>