RAMAZANI GÖRÜR KURBANI GÖREMEZ

İSMAİL ÇELİK-BAŞYAZI

 

AK Partide 31 Mart seçim sonuçlarının değerlendirileceği Kızılcahamam Kampı 26-27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak.

Kamp sonrası AK Parti teşkilatlarında çok büyük ölçüde değişikliğe gidileceği konuşuluyor. Kaybedilen belediye başkanlıkları ile kazanılmasına rağmen düşen oy oranlarının faturasının teşkilatlara kesilmesi, yeni yapılanma ile teşkilatların halka dönük yüzünün de sağlanması hedefleniyor. Ayrıca;  sıradanlaşmış, heyecanını kaybetmiş, partiyi ikinci planda tutan,  vizyon ve temsil yeteneğine sahip olmadığı anlaşılan,yetersiz, verimsiz ve  uyumsuz  kadroların kongre sürecini beklemeden temizlenmesinin şart olduğu da belirtiliyor. AK Parti İl, ilçe ve belde kongrelerinin yapılmasına normal takvime göre bir yıldan fazla var.Önümüzdeki 2 ay içinde geniş kapsamlı bir yenilemeye gidilmeyip bu süre beklenildiği taktirde büyük ihtimalle mevcut yönetimler devam ettirilmiş olacak.

AK Partide 31 mart seçimlerinin ardından bütün illerde seçim sonuçlarıyla ilgili olarak geniş kapsamlı raporlar hazırlanıyor. AK Parti teşkilat başkanlığı tarafından hazırlanan raporlarda;  çalışmayıp ta çalışıyormuş gibi görünenler, adayı sahiplenmeyenler, adayla ters düşen ve toplumun tepkisini çekenler tespit edilmiş durumda. Bu durumda olan il ve ilçe başkanları ile yola devam etmenin yarardan çok zarar getireceği görüşü ağır basıyor. Teşkilatlardaki yenileme çalışmalarının ne ölçüde gerçekleşeceğine dair işaretlerde kamp döneminde ortaya çıkmış olacak.

Kaybedilen bölgeler ve düşen oylar üzerinden İl, ilçe ve beldelerde alınan  sonuçlar hakkında  Erdoğan’ın talimatıyla profesyonel ekiplerce çalışma yapılıyor.

AK Partinin bugüne kadar yaptığı kamplar arasında en önemlisi olan  26-27-28 nisan tarihlerinde Kızılcahamam’da yapılacak olan kampa MKYK üyeleriyle birlikte milletvekilleri, il başkanları ve belediye başkanları, İl Genel meclisi başkanları, İl Gençlik ve Kadın Kolları başkanları  katılacak.

Erdoğan’ın ‘’kimsenin gözünün yaşına bakmadan tepeden tırnağa değişim olacak’’ sözlerine vurgu yapılarak operasyonun kaçınılmaz olduğu ve  parti teşkilatlarında ciddi değişiklikler yaşanacağı Erdoğan’a ve Ak Partiye yakın kaynaklar tarafından ifade ediliyor.

Yenileme çalışmaları kapsamında Zonguldak’ta da büyük ölçüde değişiklik olacağı bize ulaşan bilgiler arasında.Zonguldak’ta toplam 25 belediye başkanlığından 13’ünü kazanan AK Parti’de 2014 seçimlerine göre 31 Mart 2019 seçimlerinde alınan sonuçlar pekte iç açıcı görünmüyor. Merkez ile birlikte 8 ilçeden sadece 3 ilçeyi kazanan AK Parti, 17 belde belediyesinden 10’unu kazansa da elinde bulundurduğu Ereğli, Devrek ve Gökçebey ilçelerini kaybetti.Bu üç ilçeyi kaybettikten sonra İl belediyesini kazanmanın çokta önemli bir başarı olmadığı ortada. Zira bu üç ilçenin toplam seçmen sayısı merkezden iki kat daha fazla. Kozlu İlçesine gelince buradaki  seçimi Ali Bektaş’ın kazandığını tüm Kozlu biliyor. AK Parti bu ilçede 2014 seçimlerinde 10 bin 478 oy aldı. 31 Martta ise bu oy 9 bin 117’ye düştü yani 1361 oy düştü.Bu aslında normal bir sonuç Zira buradaki ilçe başkanı Kozluda seçim kazanacak tek aday olan Ali Bektaş’ı daha  aday adaylığı sürecinde istemediğini Ankara’da dahi  açık olarak söylemişti. Seçim sürecinde ise çalışıyormuş gibi görünmüştü. Seçim sürecinde baş gösteren sıkıntıları ortadan kaldıracak bir gücü olmayabilir ama sıkıntılara sessiz kalarak hiçbir müdahalesi bile olmadı.

Sonuç olarak Kozluda ilçe başkanı ile belediye başkanı arasındaki  mesafe ve samimi olmayan ilişkilerin bundan sonra da düzelmesi mümkün değil.

Genel olarak ise AK Partinin yeniden bir parti kuruluyormuş gibi teşkilat bazında geniş kapsamlı yenilenmesi şart. Kimse kimseyi kandırmasın bu durum Zonguldak içinde şart. Sonuç olarak bazıları belki  ramazan bayramını görür ama kurbanı göremez.

Saygılarımla.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>