KOZLU YAĞLI GÜREŞLERİ NEDEN YAYLA ŞENLİĞİNE DÖNÜŞMESİN?

         YAĞLI GÜREŞLER NEDEN

YAYLA ŞENLİĞİNE DÖNÜŞMESİN

 

Kozlu Dağköy Yağlı Güreşleri geleneksel olarak 33 yıldır düzenleniyor. 33 yıllık süre zarfında dönem dönem  yerel idarede ve ilk başlarda güreşlerin hamisi olarak anılan ‘Duyar’sız’  işadamlarının  eksik sahiplenmesi hatta terki ile gönülsüz destekler söz konusu olsa da,  bu yıl 33.’sü gerçekleşecek olan Kozlu Dağköy Yağlı Güreşleri Zonguldak bölgesinin en önde gelen sosyal, kültürel ve spor etkinlikleri arasında yer alıyor.

Bazı olumsuzluklar nedeniyle geçmişte bu geleneğe sahip çıkıp yaşatmak adına o dönemin Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş’ın desteğiyle iki yıl üst üste Kozlu Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen güreşler bu yıl Kozlu Kaymakamlığı ve  Kozlu Belediyesinin himayelerinde, Zonguldak Valiliğinin maddi destekleriyle gerçekleştirilecek. 

Bu yıl ki organizasyon hava şartlarının müsait olması durumunda 25 Ağustos Pazar günü saat 11.00’da başlamış olacak.

         Bu etkinlik geçtiğimiz yıllarda yağlı güreş müsabakalarına ilave olarak şenlik havasında  ‘’Kozlu Yağlı Güreşleri ve  Dağköy Yayla Şenlikleri’’  olarak anılıyordu.  Etkinlik afişlerinde bu ifadeler yer alıyordu. Ancak,

son yıllarda bu etkinlik yayla şenliğinden mahrum olarak sadece yağlı güreşlerle sınırlı kalmaya başladı. Bu sebeple Kozlu ve Zonguldak bölge halkının gönlünde eskiden olduğu gibi şenlikli etkinlikler yatıyor. Bu açıdan bakıldığında Zonguldak, sanatçı anlamında şenliğe renk katacak önemli isimlere sahip. Zonguldaklı sanatçı Samet Açıkgöz’den bahsediyorum. Genç sanatçı kardeşimizin etkinlikte hem sazı hem de sesiyle yer alması gerçekten hoş olmaz mı?.

 

Samet Açıkgöz kimdir?:

1990 Kozlu doğumlu. Türk Halk Müziği (THM) sanatçısı. ‘’Yolun Başı’’ isimli bir albümü bulunuyor. İlk, orta ve lise öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’ndan 2013 yılında 3. lük derecesiyle mezun oldu. Halen Haliç Üniversitesi sosyal bilimler enstitüsünde öğretim görevlisi olarak görev yapıyor.         

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>