BUNUN ADI MÜSRİFLİK!

ÖZCAN ÇELİK-SİYASET GÜNLÜĞÜ

Bu projeler Zonguldak’ı kurtarmaz… deve misali doğrusu olmayan  kentte bir yerden başlamak gerekir diye düşünseler de bu yapılan işler ölü yatırımdan öteye gitmez. 

Manolya Park ve Üzülmez Kültür Vadisi Projesi’nden bahsediyorum.

Kentin önceliği kesinlikle bunlar değil. Bunun aksini düşünenler olabilir, ancak azınlıkta oldukları ortada. Bu kentin fiziki  yapısı ve görüntüsü  kötünün de ötesinde berbat, üretmeyen  ve de ekonomik gelir çeşitliliğine sahip olmayan bir kent. Manolya Parka 8 milyon (trilyon) bütçe ayrılmış, bir o kadar,  belki daha fazla bir bütçede Üzülmez Kültür Vadisi Projesine ayrılmış yani toplamda 15 trilyon gibi Zonguldak için muhteşem bir kaynak parka bahçeye harcanacak. Hem de Zonguldak’ta… stadı, alt yapısı, yolları, tünelleri tamamlanmamış, mülkiyet sorunu çözülmemiş, üretmeyen bir kente park yapıyoruz. Bravo..

Kozlu ilçesinden geçip Zonguldak göründüğü zaman ‘’Kozlu tamamda burası unutulmuş’’  dercesine bir algı oluştuğu ortada, aslında Kozlu Sahil Parkının varlığı kenti kurtarmak adına şehrin girişine böyle bir park yapma gereğini ortaya çıkardı. Ama Maalesef  bu parkla Zonguldak kurtulmaz, hadi parkı yaptınız, gerisi ne olacak. Mezbelelik genel görüntünün içinde bir park çok şık durmayacaktır. 8 trilyon gibi bir rakamın bu dar alana harcanması müsrifliktir. Zaten, Boylu boyunca güzelim Kozlu Sahil Parkı var, İstanbul Parkı var. Park’tan başka yapılacak tonla iş varken bu son derece değerli alanı ve trilyonları üretime, sürekli gelir sağlayacak yatırımlara harcayalım.Ayrıca da,  Bu parkın işlevinin ne olacağı, ne kadar bir zaman fiziki yapısını koruyabileceği de  soru işaretidir. Bakacakkadı 100.yıl dinlenme tesislerini unutmayalım..durduk yere ikinci bir 100.Yıl müsrifliğine imza atmayalım.  

Diğer yandan Üzülmez Kültür Vadisi Projesi….bu proje,  eninde sonunda atıl bir duruma düşmesi yüksek ihtimal olan bir müsriflik hareketinin adıdır. Bölgenin coğrafi konumu berbat. Bu bölgenin ıslahı ve modernizasyonu oldukça zor. Ne yaparsanız yapın İnsanları bu bölgeye çekmeniz çok zor. Bölgenin tamamının genel görüntüsü kötü. Çölün ortasına çeşme yapmak gibi bir şey bu..Hadi  Proje hayata geçti diyelim,  Ucube, virane, metruk binalardan kültürel varlık çıkmaz, masrafa yazık, harcanan paralara yazık. Tenekeyi parlatsan çeyrek altın etmez.Bu proje,  Ankara istikametinden şehre girişteki  kötü görüntünün ortadan kalkmasına çare olamaz. Madem ki,  harcanması gereken en az bir 15 trilyonumuz var, gelin bu kaynağı daha mantıklı ve verimli kullanalım. Parayı sokağa atmayalım. Üretime, sanayileşmeye, hayvancılığa, tarıma harcayalım. Zonguldak’ın durumu ortada iken hala daha parkla, bahçeyle, müzeyle, tarihle uğraşmak zaman ve para kaybından başka bir şey değildir. Elbette bunlar da yapılmalı, korunmalı ve yaşatılmalı ama sırası geldiğinde.

Müzeler;  eski dönem tarihi ve kültürel mirasların yeni dönemlere ulaştırılması amacıyla sergilendiği mekanlardır. Türkiye Cumhuriyetinin ilk vilayeti olma unvanına sahip olan  Zonguldak zaten görüntü itibariyle adeta açık hava müzesi gibi bir kent. 94 yıllık bir müze. Başlı başına bir müze olan! bir kentin hala daha müzeye gereksinim duyması,  müzeye kaldırılması gereken düşüncelerin varlığına işaret ediyor. Gelin bu kenti modernize edelim, yıkacaksak ta yıkalım, yeniden inşa edelim, eski ve kötü görünümden kurtaralım. Evvela Kentin geleceğini kurtaralım ki,  bu sayede tarihi ve kültürel mirasımız ortaya çıksın. Bu kentte neyin eski neyin yeni olduğu bir belli olsun.  İnanın tarihi ve kültürel mirasımız yepyeni pırıl pırıl bir Zonguldakın genel görüntüsü  içinde daha da dikkat çekecek, layık olduğu ilgiye ve sahiplenmeye kavuşacaktır.            

Saygılarımla…

 

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>