BAŞKAN YILMAZ MECLİSE HAKİM OLMALI

İSMAİL ÇELİK-BAŞYAZI

 

Göreve seçildiği günden itibaren uzlaşmacı, birleştirici ve yapıcı bir tutum sergileyen Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz’ın asıl hedefinin gerginliklere mahal vermeyerek,  ilçeyi ortak fayda noktasında birleştirmek olduğunu ve  toplumun her kesimini bu bilinç altında toplanma girişimleri içerisinde olduğunu görüyoruz.

Ancak,  meclis üyelerinin son meclis toplantısında  Başkan Yılmaz’ı  bu konuda sıkıntıya soktuklarını gördük. Hem de daha yolun başındayken.Başkanın, siyasetin içinden gelen biri olmasına  rağmen siyasi anlamda bir talihsizlik yaşadığı ortada.

Son meclis toplantısındaki komisyon seçimlerine  iki farklı önerge ile girmek de ne demek. Bu, AK Parti geleneğine, birlikteliğine aykırı bir durumdur. Meclis üyeleri arasında muhalefetin baş göstermesi kontrolü kaybetmek anlamına geliyor. Sonuçta Başkan Kerim Yılmaz’ın uygun bulduğu önergeye karşı  başka bir önerge verilmesine  ve komisyon üyelikleri seçimlerine AK Parti meclis grubunun kendi içinden iki farklı seçim önergesiyle girmesine şahit olduk…şaka gibi..üstüne üstlük  başkanın açık açık önermesine rağmen aksine bir seçim sonucunun çıkması gerçekten düşündürücü.Siyasi ve idari anlamda yozlaşmanın ortaya çıktığını söyleyebiliriz.  Ancak AK Parti meclis grubunun ikiye bölünerek  seçimleri sabote etme anlamına gelen bu tutumuna rağmen Başkan Kerim Yılmaz’ın durumu daha da vahim bir hale sokmamak adına göstermiş olduğu tutumu göz ardı edemeyiz.

 

Başkan Kerim Yılmaz’ın meclis toplantısının ardından imar komisyonu üyeliğine seçilen CHP’li meclis üyesi Hüdai Dökmeci ile makam odasında görüşmesi  başkanın her şeye rağmen  uzlaşmacı bir dönem için mücadele edeceğini gösteriyor.

Diğer yandan,  En önemli komisyon olan İmar Komisyonu üyeliklerine,  Mimar Erşen Baloğlu ile belediyecilik tecrübesini herkesin kabul ettiği eski belediye başkanı Hüdai Dökmeci’nin seçilmesi Kozlu adına  isabetli bir tercih olarak değerlendiriliyor.

AK Partili Kozlu Belediye Başkanı Kerim Yılmaz’ın  meclis toplantısının hemen ardından Dökmeci’yi makamına davet ederek görüşme talebinde bulunmasını  Kozlu adına birleştirici, uzlaşıya açık bir yönetim anlayışı olarak ta değerlendirebiliriz.  Kim bilir başkanın bu jesti karşısında bir dönem AK Parti Kozlu Belediye Başkanı olan Hüdai Dökmeci’nin yeniden AK Parti’ye katılması sağlanabilir. Ama ondan önce ilk önce içerde birlikteliği sağlamak, otoriteyi sağlamlaştırmak gerekiyor. Aksi taktirde, komisyon seçimlerinin yapıldığı Nisan ayı meclis toplantısında gerçekleşen çift önergeli dağınık durum ve Başkanın iradesine karşı bir tutum sergilemek bundan sonraki meclis toplantılarında da tekrarlanabilir. İktidar Parti’sinin çift önergeyle seçimlere girmesi görülmüş şey değil.

Sonuç olarak;  Daimi encümen seçimi ile  imar, karma ve bütçe komisyonları seçimlerinde AK Parti meclis grubunun farklı isimlerden oluşan  iki ayrı önergeyle seçimlere girmesi ‘’muhalefet dışarıda değil içeride’’ şeklinde ifade edilecektir.  15 üyeli meclisten 10 meclis üye sayısına sahip AK Parti’ye bu durum yakışmadı.

Saygılarımla.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>