AK PARTİ’DE ‘TEK ADAY-TEK LİSTE” UYGULAMASI SONA mı ERİYOR

TEK ADAY-TEK LİSTE

UYGULAMASI SONA mı ERİYOR

 

AK Parti’de belde, ilçe ve il  kongreleri öncesinde önemli gelişmeler yaşanıyor.  Daha önceki kongreleri tek aday- tek liste ile gerçekleştiren AK Parti bu sefer ki 7. olağan kongrelerde en az  iki adaylı kongrelere hazırlanıyor.

AK Parti tabana yayılma hedefiyle, tüm üyeleri ve delegelerin tamamını kongre heyecanına dahil etmeyi planlıyor. Bu kapsamda, İki adaylı kongre süreciyle ilgili görüşlerin ağırlık kazandığı öğrenildi.

Kongrelerde,  ‘tek aday tek liste’ şekilde dayatmaya gidilmeyeceği, gerektiği hallerde kongrelerin çift liste ile de gerçekleşebileceği öğrenildi. Diğer yandan,

31 mart seçimlerinden sonra teşkilatlarda düşünülen yenilenme çalışmaları  kongrelerle hayata geçirileceğinden  görevden almalara gerek kalmadığı  belirtildi.  

AK Parti daha önceki kongreleri ‘birlik ve beraberlik  muhafaza edilsin’  düşüncesiyle tek aday-tek liste şekilde gerçekleştiriyordu. Ancak;  ‘aday olmayı düşünenlere şans tanınmıyor’,

‘tek aday olduğu için seçimli kongre bir anlam ifade etmiyor’,

‘ il, ilçe, belde başkanları ve yönetimleri atama yoluyla seçiliyor’

düşüncesine kapılan delegeler ve üyeler  kongrelere yeteri kadar ilgi göstermiyordu.

 Seçimli kongre olmasına rağmen tek adaylı kongrelerin sonucunun önceden belli olması nedeniyle AK Parti  kongrelerde  gerçek gücünü meydanlara taşıyamıyordu.   

Ortada sandık olmasına rağmen,  seçimin  gerçekleşmesi için  en az iki adayın olması şartına uyulmadığı için ‘seçimli kongre’ ler malumun ilanından öteye bir anlam taşımıyordu.Bu nedenle,  

kongreleri en üst düzeyde katılım ile gerçekleştirip gövde gösterisine dönüştürmek isteyen AK Partide kongre hazırlık çalışmaları Kurban bayramından sonra hızlanacak.

AK Parti 31 mart seçimlerinde Zonguldak’ta  8 ilçeden sadece 3 ilçe belediyesini kazanmış, 5 ilçe belediyesini kaybetmişti.

Özel sebeplerin sağladığı avantaj desteğiyle Merkez ilçe, Kozlu ve Kilimli ilçe belediyeleri kazanılsa da buralarda düşen oy oranları ve 5 ilçenin kaybedilmesi özellikle ilçe teşkilatlarında büyük değişimi mecbur hale getiriyor.

       


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>